Wielkie Polskie Powstanie
Producent: AVANTGARDE FILM STUDIO | Mariusz Lisiecki
Koprodukcja: OPUS-FILM | ALCHEMIQ STUDIO | PIRAMIDA FILM | NON STOP FILM SERVICE | BMC FILM | FONOGRAF | HERO COLLECTION
Gatunek: film dokumentalny / historyczny
Reżyseria: Grzegorz Pacek

Rok: 2019
Status: preprodukcja
Wielkie Polskie Powstanie to opowieść o władzy, bohaterstwie i szansie, którą daje los.
Streszczenie
Rok 1918. Kończy się Wielka Wojna. Słynny polski wirtuoz Ignacy Jan Paderewski mocno angażuje się politycznie i zaczyna wykorzystywać swoje międzynarodowe kontakty aby wspomóc lobbowanie sprawy niepodległości Polski u najważniejszych polityków świata. Wspólnie z dyplomatą Romanem Dmowskim spotykają się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilsonem i przybliżają mu trudną sytuację swojej ojczyzny. Prezydent Wilson zgodnie dostrzega potrzebę powstania niepodległej Polski, lecz gdy dociekliwy Dmowski dopytuje o losy ziem zaboru pruskiego, w tym Wielkopolski, okazuje się, że nie ma o nich mowy w prezydenckim planie pokojowym. Pod ogromną presją czasu, a jest nią zbliżająca się konferencja pokojowa, na której zapadną ostateczne decyzje o granicach Europy, Paderewski
i Dmowski rozpoczynają trudną walkę o to, by do nowej Polski powróciły wszystkie jej ziemie.
W listopadzie Józef Piłsudski obejmuje władzę w Warszawie i ma przed sobą trudne zadanie.
Kilka dni wcześniej, za cenę swej wolności, zagwarantował hrabiemu Kesslerowi spokój militarny oraz zapewnił, że pozostająca pod niemiecką władzą Wielkopolska nie chwyci za broń. Teraz musi zorganizować pogrążone w powojennym chaosie państwo i unikać wszelkich konfliktów, by odbudować siły oraz zaufanie polityczne.
Wojciech Korfanty jest przywódcą w Poznańskim. Świadomy trudnej sytuacji politycznej wierzy, że tylko dyplomacja i cierpliwość pomogą Wielkopolanom powrócić do Polski.
Tymczasem w Niemczech wybucha rewolucja, która dociera również do Poznańskiego, a tu społeczeństwo jest podzielone. Co robić? Pokojowo czekać na decyzję mocarstw, czy wykorzystać rewolucję i samemu wywalczyć niepodległość? Oba sposoby wiążą się z ogromnym ryzykiem.
Z jednej strony, Niemcy są nadal silni i jeśli powstanie zbrojne Polaków nie powiedzie się, to w Wielkopolsce poleje się krew w przeddzień pokoju. Z drugiej strony, jeśli sprawa Wielkopolski nie będzie dobrze reprezentowana na konferencji pokojowej, to Alianci mogą ją zwyczajnie pominąć i pozostawić na zawsze w granicach Niemiec.
Sytuacja komplikuje się, kiedy garstka młodych wielkopolskich spiskowców rwie się do walki. Pod płaszczem rewolucji, wszczynają własny bunt. Korfanty robi wszystko, by przykryć ich działania zbrojne. Szuka pomocy u Piłsudskiego, a następnie ściąga do Poznania Paderewskiego, który podróżuje z delegacją aliantów, by ci na własne oczy zobaczyli, że w Wielkopolsce panuje spokój i że zamieszkują ją Polacy.
Gdy Korfanty świętuje swój dyplomatyczny sukces, na ulicach Poznania dochodzi do zamieszek, a te przeradzają się w powstanie. Plan pokojowego oderwania Wielkopolski od Niemiec wisi na włosku, a dodatkowo działania zbrojne w Poznańskim rozgniewały Aliantów i nastawiły ich nieprzychylnie do sprawy oderwania Wielkopolski od Niemiec. Nadchodzi moment gdy wszyscy bohaterowie - Dmowski, Paderewski, Piłsudski, Korfanty oraz sami powstańcy muszą podjąć trudne decyzje: co zrobić, by zadbać o interes wszystkich Polaków i wygrać swoją sprawę?
Wielkie Polskie Powstanie - prezentacja projektu

You may also like

Back to Top